V případě, že se vám nepodaří odpracovat 43 hodin měsíčně, po roce kdy se dělá spětná kontrola, vás úřady požádají o vrácení peněz. Nastaví deadline, do kdy to máte splatit a pokud se vám to do tehdy nepodaří, budou vám postupně v minimálních splátkách stahovat peníze sami. Je možné si případně změnit velikost splátek, pokud byste chtěli splatit svůj dluh dříve, ale je třeba mít na vědomí, že čím déle to splácíte, tím větší jsou i úroky.
Setkala jsem se i s případem, kdy studenti opustili Dánsko a ze stipendia, které jim nepatřilo, nevrátili ani cent. To bych vám ale nedoporučovala, protože sice vás dánská vláda nebude honit po světě, ale zapíší si vás na černou listinu. To znamená, že pokud byste se někdy v budoucnu chtěli do země vrátit, měli byste velké problémy s nalezením si ubytování, práce, s úřady ..se vším. Takže doporučuji si to raději dvakrát promyslet.
Když si to ale teď porovnáme s životními náklady na měsíc, což se může vyšplhat do výšky 1000 eur, většinu výdajů nám stipendium pokryje, ale ještě tu máme pravidelnou výplatu.
Takže určitě neváhat a jakmile si najdete práci, běžte si požádat o stipendium.
Autor: Ivana
Studentka na Copenhagen Business Academy